Skip to main content

W sprawie tak ważniej i tak dzielącej naród, w sprawie światopoglądowej, moralnej, etycznej, jaką jest przerywanie ciąży, powinien się wypowiedzieć suweren. Jedynym sposobem, aby się suweren bezpośrednio wypowiedział jest zorganizowanie referendum – powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Władysław, Teofil Bartoszewski.

Ponad połowa Polaków popiera pomysł zorganizowania referendum w sprawie przepisów dotyczących aborcji – wynika z sondażu United Surveys dla „Wprost”. Przeprowadzenia referendum chce aż 80 proc wyborców opozycji.

– Apelujemy do PO, skoro chce współpracować z resztą opozycji, żeby poparła nasze starania o zrobienie referendum w tak ważnej dla wszystkich sprawie – powiedział poseł Władysław Teofil Bartoszewski.

– Polacy chcą mieć wybór, chcą o tym decydować sami. Politycy się nie powinni mieszać do spraw światopoglądowych. To rzecz dla ludzi – dodał poseł PSL.

[tweet id=”1358788928522903555″ align=”center”]

Po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej Polska ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów aborcyjnych na świecie. To wywołało protesty społeczne, których uczestnicy domagają się liberalizacji prawa. Politycy jednak nie potrafią jednoznacznie stwierdzić, jak to zrobić?

– W sprawie tak ważniej i tak dzielącej naród, w sprawie światopoglądowej, moralnej, etycznej, jaką jest przerywanie ciąży, powinien się wypowiedzieć suweren. Jedynym sposobem, aby się suweren bezpośrednio wypowiedział jest zorganizowanie referendum – wskazał profesor Bartoszewski.

[tweet id=”1358781001409904640″ align=”center”]

Polacy, w szczególności wyborcy opozycji oczekują, aby politycy nie ingerowali w prywatne życie obywateli. O kształcie prawa aborcyjnego chcą zdecydować w referendum. PSL to rozwiązanie proponowało już w październiku ubiegłego roku.

ℹ️ Czytaj także → Składamy projekt ustawy przywracający kompromis aborcyjny

– Apelujemy do PO, skoro chce współpracować z resztą opozycji, żeby poparła nasze starania o zrobienie referendum w tak ważnej dla wszystkich sprawie – podkreśla poseł Władysław Teofil Bartoszewski.