Skip to main content

27 maja obchodzimy rocznicę pierwszych wyborów do samorządu terytorialnego w wolnej Polsce. To także święto wszystkich samorządowców. Z tej okazji Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, skierował do gospodarzy małych ojczyzn list z życzeniami.

27 lat temu, dokładnie 27 maja 1990 r., odbyły się pierwsze wybory samorządowe w wolnej Polsce. Upamiętnieniem tego wydarzenia jest Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony w tę datę. Z tej okazji Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL skierował list z życzeniami do wszystkich gospodarzy naszych małych ojczyzn.

„Dziękując Państwu za dotychczasową, codzienną pracę, za zaangażowanie oraz wszystkie Wasze dobre pomysły i decyzje, serdecznie życzę dużo zdrowia, wytrwałości, pogody ducha, wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym oraz satysfakcji z pracy zawodowej.” – życzył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zobacz również → Konferencja z okazji 27-lat samorządu

Lider ludowców podkreślił wagę wydarzeń z maja 90. roku. „To data historyczna.” – pisze. „Sposób, w jaki korzystaliśmy i korzystamy z olbrzymiej szansy, jaką daje samorządność, najlepiej świadczy o tym, że Polacy doskonale potrafią i wiedzą, jak mądrze tę przestrzeń wolności zagospodarować.” – podkreśla prezes PSL.

Nie ulega wątpliwości, że możliwość samostanowienia małych ojczyzn o sobie to wielkie wydarzenie, ale i odpowiedzialność. Samorządowcy znakomicie zdali jednak z niej egzamin. „Dorobek odrodzonego samorządu terytorialnego jest imponujący. Od 1990 roku Polska zmieniała się na naszych oczach. Samorządy stały się prawdziwymi gospodarzami gmin, a samorządność – szkołą obywatelskiego działania dla dobra wspólnego.” – wskazuje Kosiniak-Kamysz.

Przeczytaj → Tak PiS niszczy samorządy

Ludowcy doceniają pracę samorządowców. Wiemy jak ważną i ciężką pracę wykonują na codzień gospodarze małych ojczyzn. „Polskie Stronnictwo Ludowe docenia ogromne znaczenie samorządu dla rozwoju Polski. Głosy i opinie samorządowców zawsze były dla nas bardzo ważne. Nikt nie zna lepiej od Was potrzeb i problemów mieszkańców małych ojczyzn. Byliśmy i jesteśmy otwarci na szeroką współpracę i pomoc samorządom w realizowaniu wszystkich ważnych lokalnych celów.” – pisze lider PSL.

Niestety, nie wszyscy rozumieją i doceniają dorobek 27 lat samorządów. Obecna władza dąży do całkowitej centralizacji kraju. To recydywa PRL – zgodnie wskazują ludowcy. „Zapewniam, że zrobimy wszystko, co możliwe, aby obronić samorząd przed próbami jego destabilizacji i ograniczenia roli w państwie. Obrona idei samorządui samorządności jest naszym podstawowym celem.” – zapewnia prezes PSL.