Skip to main content

Jedność w różnorodności jest możliwa – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, w Sejmie podczas konferencji PSL pt. „Pomysł na Polskę w koncepcjach ruchu socjalistycznego, ludowego i narodowo-demokratycznego”.

W ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości Klub Parlamentarny PSL oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Muzeum Niepodległości zorganizowali w Sejmie konferencję pt. „Pomysł na Polskę w koncepcjach ruchu socjalistycznego, ludowego i narodowo-demokratycznego”. Podczas konferencji reprezentanci tych nurtów politycznych, przedstawili swoją wizję niepodległej Polski.

Narodową wizję przedstawił mgr Jan Engelgard, natomiast ludowe wizje Polski niepodległej omówił dr hab. Arkadiusz Indraszczyk.

Obecny na konferencji prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że „pomimo różnorodności, jedność jest możliwa”. Dodał, że to, co powinno dzisiaj budować wspólnotę narodową „ to duma z naszej historii i różnorodność tej historii”. – Jedność w różnorodności jest możliwa – stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL przypomniał także sytuację z 1918 r. W świeżo odrodzonej Polsce, pomimo różnic trzech nurtów politycznych, ówcześni politycy potrafili stworzyć wspólnotę narodową. – To nie była przyjaźń, to była współpraca na rzecz polskiej racji stanu – wyjaśnił Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał ,że misją PSL przywracanie braterstwa w Polsce.

Czytaj również → Zaduszki Witosowe. Przywrócić Polsce braterstwo

Prezes PSL przypomniał także, że obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jako pierwszy rozpoczął Ruch ludowy, „którego emanacją jest Polskie Stronnictwo Ludowe”.

– Zainaugurowaliśmy je 5 listopada 2017 r. w Wierzchosławicach, przed grobem Wincentego Witosa – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że PSL jest „jedynym ruchem politycznym, w którym przetrwały nie tylko ideały, ale przetrwała też sama formacja – od 1918 do 2018 r”.

– Nie ma drugiej takiej formacji politycznej, która przez 100 lat polskiej wolności i niepodległości byłaby obecna w parlamencie i samorządzie. Formacji, która tworzyła konspiracyjne zręby państwa polskiego, kiedy go nie było i odbudowywała to państwo w warunkach jakie wtedy były możliwe – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.