Skip to main content

Jedyną przeszkodą w pozyskaniu europejskich środków na Krajowy Plan Odbudowy jest istnienie Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym i upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa. – Od tygodni wnioskowaliśmy o rozpoczęcie prac nad projektami likwidującymi Izbę Dyscyplinarną. Chcemy, by zakończyły się one na tym posiedzeniu Sejmu. W połączeniu z przyjęciem naszych poprawek pozwoli to na szybkie uruchomienie środków z KPO, na czym wszystkim nam zależy – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Do Sejmu trafiło pięć projektów zakładających likwidację lub przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, której organizacja i funkcjonowanie jest przedmiotem sporu polskiego rządu z Komisją Europejską. Od wielu tygodni zabiegli o to ludowcy. Funkcjonowanie Izby jest bowiem niezgodne z polską Konstytucją, praworządnością i fundamentem demokracji. Stanowi również podstawową przeszkodę w pozyskaniu europejskich środków na Krajowy Plan Odbudowy.

Swoje pomysły na reformę przedstawili: prezydent Andrzej Duda, posłowie PiS i Solidarna Polska. Projekty wniosły też opozycyjne kluby Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Ludowcy od dawna wyrażali poparcie dla projektu prezydenta Andrzeja Dudy, jeśli zostaną uwzględnione ich poprawki.

[tweet id=”1506586341827649539″ align=”center”]

– Będziemy zabiegać o przywrócenie praworządności i głosować za dalszymi pracami nad projektem prezydenta oraz dwoma projektami opozycji. Inne propozycje nie są do zaakceptowania. Wprowadzenie naszych poprawek gwarantuje uruchomienie środków z KPO – oświadczył lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

ℹ️ Czytaj więcej –> Polacy czekają na środki z KPO

Ludowcy podkreślają, że rozpoczną pracę jedynie nad projektami zgodnymi z polską Konstytucją.

– Mamy jednoznaczną busolę: przywrócenie respektu dla niezależności sądownictwa i Konstytucji. Można iść krok po kroku. Jako roztropni ludzie tak będziemy czynić. Pierwszy to likwidacja Izby Dyscyplinarnej. Drugi dotyczy przywrócenia konstytucyjności KRS – wyjaśnił senator Kazimierz Ujazdowski.

ℹ️  Czytaj więcej –> Wstrzymajmy nabór do KRS i zlikwidujmy Izbę Dyscyplinarną

Ludowcy zadeklarowali poparcie dla projektu prezydenta Andrzeja Dudy, jeśli zostaną uwzględnione ich poprawki.

[tweet id=”1506587010076717060″ align=”center”]

– 3 fundamentalne poprawki do projektu prezydenta, które zgłosimy to: odesłanie w stan spoczynku sędziów ID, wymóg 7-letniego stażu pracy nowych sędziów izby oraz przywrócenie wykluczonych z orzekania sędziów. Te zmiany są niezbędne – podkreślił poseł PSL, Krzysztof Paszyk.

ℹ️ Czytaj więcej –> Kosiniak-Kamysz: Dobrze, że prezydent popiera nasz postulat likwidacji Izby Dyscyplinarnej

– Omawialiśmy projekt prezydencki. Widziałem otwartość wobec poprawek. Wierzę, że większość rządowa wsłucha się w to, co prezydent próbuje zrobić, czyli naprawić relacje z UE. Zabiegamy o to od dawna. Dobrze, że Andrzej Duda włączył się w ten proces – powiedział prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.