Skip to main content

Gdzie, jest holding spożywczy? Gdzie, jest wsparcie dla rolników z obszarów objętych wirusem ASF? Co z retencją? Gdzie, jest wsparcie dla obszarów górskich? Gdzie jest minister rolnictwa Grzegorz Puda? – pytał w środę w Sejmie poseł Stefan Krajewski.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Plan dla wsi, który jest częścią tej strategii został wykorzystany w 40 %. Natomiast ciągle słyszymy nowe zapowiedzi i nowe plany. Pytamy: co zostało do tej pory zrobione w kwestii obiecanej pomocy i programów pomocowych?

– Gdzie, jest holding spożywczy, który miał być już rozwinięty w oparciu o spółki Skarbu Państwa? Gdzie, jest wsparcie dla rolników z obszarów objętych ASF-em? Gdzie, jest wsparcie programu białkowego dla Polski? Gdzie, jest wsparcie dla obszarów górskich, dla wszystkich rolników z tych obszarów? – pytał w środę na konferencji prasowej w Sejmie poseł Stefan Krajewski.

– Co z retencją o której dużo się mówi w momencie, kiedy zbliża się fala powodziowa, a o której zapomina się następnego dnia? Co z działaniem i walka o rynek czeski? – punktował dalej rządzących poseł PSL.

Szumnych i ambitnych zapowiedzi o wsparciu rolnictwa i polskiej wsi było wiele. Słyszymy kolejne kwoty i kolejne obietnice.

ℹ️ Czytaj równieżPiS oszukał rolników i zwija polską wieś

– Widzimy nowe slajdy i prezentacje. Natomiast my pytamy o konkretne działania tego rządu – stwierdził poseł ludowców. – Niech rząd się obudzi i zadba o wieś i rolnictwo w Polsce – dodał Stefan Krajewski.

ℹ️ Czytaj takżeKrajowy Plan Odbudowy. Potrzebne większe wsparcie dla rolnictwa

– Wiemy, że minister rolnictwa Grzegorz Puda nie pracował nad Krajowym Planem Odbudowy, ale liczymy, że przynajmniej w sferze konsultacji międzyresortowych weźmie udział – powiedział rzecznik prasowy PSL. – My ze strony PSL, ze strony Koalicji Polskiej, taką współpracę jesteśmy w stanie poprzeć i jesteśmy do takiej współpracy gotowi – zadeklarował Miłosz Motyka.

Rzecznik prasowy PSL przypomniał także projekt ustawy autorstwa Koalicji Polskiej, który znosi obowiązek przekazania gospodarstwa, aby nabyć prawo do emerytury lub renty w pełnej wysokości. Obecnie, aby otrzymać świadczenie, rolnicy mają obowiązek przekazać swoje gospodarstwo w formie aktu notarialnego.

Miłosz Motyka zaapelował również do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy o większe zaangażowanie w pracę na rzecz rolnictwa i wsi.

– Rolnicy są w trudnej sytuacji, bo nie ma wyborów. To wtedy uaktywnia się rząd PiS w tym obszarze. Dziś nie ma żadnych wyborów, dlatego na rolnictwo przeznaczone zostanie tylko 1% z Krajowego Planu Odbudowy. Gdzie głos ministra rolnictwa? – pyta Miłosz Motyka.