Skip to main content

Polscy żołnierze przebywający na misji szkoleniowej powinni zostać wycofani z Iraku, bo misja szkoleniowa przestała mieć rację bytu, a ich bezpieczeństwo nie jest zagwarantowane – powiedział w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Polskie Stronnictwo domaga się aby rząd przedstawił w Sejmie informację na temat bezpieczeństwa polskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie.

– Pan prezydent nie chce zwołać Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zamyka się w swoim środowisku politycznym. Parlament jest od rozmowy i wspólnego stanowiska. My chcemy współpracy z rządem na temat strategii na rzecz bezpieczeństwa Polek i Polaków, polskich żołnierzy – powiedział w Sejmie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

[tweet id=”1214840903405322240″ align=”center”]

Lider PSL ocenił, że w obliczu ostatnich wydarzeń w Iraku konieczne jest wycofanie polskich żołnierzy i personelu pomocniczego z Iraku, gdyż ich misja straciła swój szkoleniowy charakter. Po nocnych atakach rakietowych bezpieczeństwo polskich żołnierzy i personelu cywilnego jest zagrożone.

– Misja szkoleniowa straciła swój szkoleniowy charakter, więc nie może być wypełniana. Gdyby to była misja zbrojna, wojskowa, to jest co innego, ale to miała być misja szkoleniowa, dlatego trzeba wycofać polskich żołnierzy – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

[tweet id=”1214857225577123841″ align=”center”]

Ponadto PSL oczekuje od rządu złożenia wniosku do NATO o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Sojuszu na poziomie ministrów spraw zagranicznych i obrony.

– Bierność w tej sprawie ramach Paktu Północnoatlantyckiego też nie przynosi ani nam korzyści, ani poczucia bezpieczeństwa. Potrzebne jest wspólne działanie, współdziałanie z naszymi sojusznikami, informacja, może się to odbyć dużo efektywniej na poziomie nadzwyczajnego szczytu – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Fot. Sejm RP