Skip to main content

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wzywa premiera Mateusza Morawieckiego do natychmiastowej dymisji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Skierował w tej sprawie pismo do Prezesa Rady Ministrów. Zdaniem lidera ludowców minister Jurgiel ” absolutnie nie potrafi rozwiązać problemów polskiej wsi”.


Sytuacja w rolnictwie jest dramatyczna. Obecny minister rolnictwa nie radzi sobie zupełnie. Najlepszym przykładem jest kompletna kapitulacja w walce z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń, który rozprzestrzenia się po Polsce. Według Władysława Kosiniaka-Kamysza, choroba ta „zagraża w sposób niebywały funkcjonowaniu gospodarstw, prowadzi do likwidacji gospodarstw i często niszczy dorobek całego życia”. Prezes PSL ocenił, że jest „to zagrożenie dla polskiej gospodarki”.


Dlatego lider ludowców zażądał zmiany szefa resortu rolnictwa. – Domagamy się natychmiastowej dymisji ministra Jurgiela. Domagamy się dymisji szkodnika polskiej wsi, domagamy się dymisji ministra, który od ponad dwóch lat nie potrafi odpowiedzieć na wyzwania i rozwiązać problemów polskiej wsi – powiedział w Sejmie.

Władysław Kosiniak-Kamysz przypominał, że PiS obiecywał wielokrotnie wyrównanie unijnych dopłat. Lider ludowców uważa, że obecnemu ministrowi brakuje wizji rozwoju rolnictwa. Dowodem jest brak stanowczego głosu Polski na forum UE dotyczącego m.in. reform tej instytucji.


– Liczymy, że pan premier podejmie decyzje i wystąpi do prezydenta o dymisję ministra Jurgiela – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

W piśmie skierowanym do premiera Morawieckiego prezes PSL stwierdził, że dziesiątki przykładów zaniechania lub błędnych decyzji ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela są niepodważalnym powodem do jego dymisji. „Wzywam do opamiętania i ratowania polskich rolników. Domagam się w imieniu polskiej wsi, aby minister został odwołany i więcej nie szkodził rolnikom” – czytamy w piśmie.