Skip to main content

W Lublinie odbył się Koncert Noworoczny PSL w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Wręczono również nagrodę im. Edwarda Wojtasa.


– Każdego z nas proszę i zobowiązuję, żeby w to 100-lecie polskiej wolności pokazać dumę z naszych osiągnięć, dumę z tego, że się nosi zieloną koniczynę. Proszę was o powoływanie komitetów obywatelskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich obchodów, i zapraszanie różnych środowisk, bo na te środowiska, które podzielają nasze wartości, jesteśmy otwarci – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Lider ludowców wezwał do organizowania obchodów w każdej miejscowości. W Lublinie PSL przypominało ważne daty historii minionych 100 lat. Jedną z nich był lipiec 1920 r., kiedy to Wincenty Witos stanął na czele rządu w czasie inwazji bolszewickiej, oraz styczeń 1947 r., gdy Stanisław Mikołajczyk wrócił 
z emigracji do kraju i „próbował bronić własności ziemskiej przed nacjonalizacją 
i kolektywizacją”.

– Nigdy nie możemy pozwolić, żeby nasze miejsce w historii i walce o wolność zostało przez jakiekolwiek działania różnorakiej propagandy zatarte i zniweczone” – apelował prezes PSL.

Noworoczny koncert był również okazją do wręczenia nagrody im. Edwarda Wojtasa, przyznawaną przez Zarząd Wojewódzki PSL w Lublinie z rąk prezesa lubelskiego PSL Krzysztofa Hetmana jak i również Władysława Kosiniak-Kamysza i Alinę Wojtas, wdowę po tragicznie zmarłym Edwardzie Wojtasie.

Laureatem tegorocznej nagrody został prof. Jan Jachymek – wieloletni pracownik naukowy związany z Uniwersytetet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, historyk, znawca tradycji polskiego ruchu ludowego – za wkład w kultywowanie pamięci i wiedzy o zorganizowanym polskim ruchu ludowym.

Nagroda imienia Edwarda Wojtasa to statuetka w formie fragmentu mostu. Ma symbolizować łączenie ludzi. Edward Wojtas był posłem PSL, działaczem samorządowym, społecznikiem, szefem PSL na Lubelszczyźnie. Zginął w kwietniu 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.


Koncert ludowców uświetnił występ Kapeli „Lwowska Fala”.