Skip to main content

Podczas 47. posiedzenia Senat zagłosował za ustanowieniem 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi. Projekt dotyczący święta upamiętniającego bohaterstwo polskiej wsi złożyło PSL. Pozostał już tylko podpis prezydenta.


Już wkrótce kalendarz polskich świąt wzbogaci się o jeszcze jedną datę. 12 lipca będziemy wspominali bohaterską postawę mieszkańców polskiej wsi. Projekt dotyczący Dnia Walki i Męczeństwa Wsi złożyli posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. 15 września Sejm jednogłośnie zagłosował za ustanowieniem nowego święta.


Na ostatnim posiedzeniu projektem PSL, zgodnie ze ścieżką legislacyjną, zajął się Senat. Podobnie jak w niższej izbie polskiego parlamentu zagłosowano jednogłośnie za ustanowieniem nowego święta. 76 senatorów poparło pomysł PSL, nikt się nie wstrzymał.

Zobacz również → Sejm za Dniem Walki i Męczeństwa Wsi

Data 12 lipca została wybrana nieprzypadkowo. To wtedy właśnie nastąpiła tragiczna pacyfikacja Michniowa w 1943 r. Polska wieś została skazana przez Niemców na śmierć i zapomnienie. Połowa lipca to także apogeum mordów na Kresach Wschodnich. 74 lata temu, banderowcy zaatakowali 160 polskich osiedli, w tym 7 kościołów, mordując modlących się tam Polaków. Czekamy na podpis prezydenta pod ustawą.

Fot. Michał Józefaciuk / Kancelaria Senatu