Skip to main content

Wzywamy Radę Ministrów do wycofania się z projektu ustawy o składce od wpływów reklamowych i odpartyjnienia mediów publicznych – piszą we wspólnej deklaracji stronnictwa opozycyjne.

We wtorek w Sejmie zorganizowane zostało spotkanie przedstawicieli opozycyjnych środowisk politycznych i ekspertów w związku z rządowym projektem wprowadzenia składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zdaniem zgromadzonych pluralizm mediów jest niezbędnym warunkiem zdrowej demokratycznej debaty.

[tweet id=”1361622450346332168″ align=”center”]

Zapowiedziany przez Radę Ministrów podatek od wpływów reklamowych zagraża pluralizmowi mediów, a w szczególności ich obecności w życiu lokalnych społeczności.

ℹ️ Czytaj także → Mówimy NIE zamachowi na wolne media!

– Nowy podatek to zamach na media prywatne, które dzisiaj utrzymują sią z przychodów z reklam. Efektem będzie ograniczenie ich działalności i zmniejszenie zespołów. PiS chce, by media pokazywały świat oczami politycznego cenzora – powiedziała w Sejmie Magdalena Sobkowiak, była dziennikarka telewizyjna.

[tweet id=”1361626538559623168″ align=”center”]

Wtórował jej wiceprzewodniczący Unii Europejskich Demokratów, Jacek Protasiewicz.

– Intencje rządzących wydają się jasne: zabrać pieniądze niezależnym mediom i dać je tym, które są pod politycznym butem. Tym, które nie wykryją żadnej afery obozu władzy i o żadnej z nich nie poinformują opinii publicznej – stwierdził Jacek Protasiewicz.

O zagrożeniu dla wolności słowa w Polsce mówił również wiceprezes PSL, poseł Dariusz Klimczak.

– Rządzący wiele mówią o dekoncentracji mediów, a w praktyce zakupem koncernu Polska Press przez Orlen dokonali oni koncentracji wielu mediów lokalnych w jednych rękach. Dobrze, że jako opozycja przejmujemy inicjatywę i stoimy na straży wolności słowa – mówił Dariusz Klimczak.

[tweet id=”1361640394564530179″ align=”center”]

Ludowcy podczas spotkania postulowali trzy punkty: likwidację Rady Mediów Narodowych, odpolitycznienia Telewizji Polskiej oraz zniesienie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Na zakończenie spotkania pod deklaracją podpisali się między innymi prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz i wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

ℹ️ Czytaj także → Kosiniak-Kamysz: Rada Mediów Narodowych do likwidacji

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że opozycja reprezentuje „Polskę racjonalną”, która musi wygrać z „Polską radykalną”. Podkreślał, że mimo braku na sali lidera Porozumienia Jarosława Gowina liczy, że dzięki również głosom Porozumienia przyszły projekt w sprawie haraczu od reklam zostanie odrzucony w Sejmie w pierwszym czytaniu.