Skip to main content

W sprawach obronności i energetyki jądrowej potrzebne jest ponadkadencyjne i ponadpolityczne porozumienie. Dlatego zwracamy się do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Obywatelom należą się szczegółowe informacje nt. bezpieczeństwa energetycznego Polski!

Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego zwracała się do premiera Mateusza Morawieckiego, by zorganizował spotkanie w sprawie kwestii wykraczających poza jedną kadencję, z udziałem wszystkich stronnictw politycznych i by zapytał: czy podejmowane przez obecny rząd decyzje np. w sprawie energetyki jądrowej będą podtrzymane po zmianie rządu?

– Tak robi dobry gospodarz, który wie, że przekaże w którymś momencie zarządzanie Polską. Będziemy bezpieczni, tylko jeśli te decyzje będą trwałe, jeśli ciągle nie będzie zmian w decyzjach – podkreślił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ponieważ premier Morawiecki nie wyszedł z taką inicjatywą, PSL postanowiło zwrócić się w tej sprawie do prezydenta Andrzeja Dudy.

– O to, żeby zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w temacie bezpieczeństwa energetycznego, modernizacji armii i zakupów, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych inwestycji, i w energetykę jądrową, w modernizację i uzbrojenie armii – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Jako opozycja dostajemy mało informacji, a Polacy jeszcze mniej. Jest wiele pytań, które też w ich imieniu chcemy zadać. Dlatego wzywamy Andrzeja Dudę do zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego i ustaleń na te tematy. My jako PSL-Koalicja Polska deklarujemy, że podtrzymamy decyzję o budowie elektrowni jądrowych. Ale jesteśmy zainteresowani szerszą deklaracją i szerszym spotkaniem, również udzieleniem odpowiedzi na najważniejsze pytania, dotyczące tej inwestycji – dodał lider PSL.

– Te dwa tematy są tematami ponad kadencję. Jeśli rząd nie bierze odpowiedzialności za to, co będzie w przyszłości, niech prezydent, który będzie w nowej kadencji współpracował z nowym rządem, niech wyjdzie ponad pozycję arbitra i zacznie być rozgrywającym. To bardzo ważne, aby wszystkie środowiska polityczne wypowiedziały się w tej sprawie – zaznaczył szef Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Polityka w ważnych obszarach działania państwa potrzebuje ciągłości. Bezpieczeństwo energetyczne i militarne są takimi sferami. My to rozumiemy i wyciągamy rękę do rządzących. Potrzebna jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego do omówienia tych tematów – dodał poseł PSL, Dariusz Klimczak.