Skip to main content

Wszystkich nas zmroziły informacje o gigantycznym wycieku wojskowych danych. To obnażenie niekompetencji rządzących. Składamy wniosek o dymisję pana Mariusza Błaszczaka i zwołanie pilnego posiedzenia połączonych Komisji Obrony Narodowej i ds. Służb Specjalnych, by wyjaśnić tę sprawę. Chodzi o bezpieczeństwo wszystkich obywateli – mówił w Sejmie poseł PSL, Jarosław Rzepa.

W piątek media ujawniły gigantyczny wyciek danych o zasobach polskiego wojska. Według wolnych mediów ujawniono ponad 1,7 mln zapisów ze szczegółowym spisem stanu posiadania całej armii. Wobec tego ludowcy składają wniosek o dymisję Ministra MON.

–  Kilka minut temu Ministerstwo potwierdziło, że te dane wrażliwe wyciekły z MON-u. W związku z tym nie ma innej możliwości niż natychmiastowa dymisja pana Mariusza Błaszczaka, ponieważ to on, a nie szeregowy pracownik czy informatyk, odpowiada za funkcjonowanie ministerstwa, za bezpieczeństwo obywateli i ochronę tajnych informacji – mówił w Sejmie poseł Rzepa.

Z danych, które wyciekły do sieci można ustalić czego brakuje w polskiej armii i czy posiadany sprzęt jest sprawny.

[tweet id=”1481964399761965062″ align=”center”]

– Dzisiejszy wyciek danych obnażył niekompetencję rządzących. Dotyczy służb, które same powinny dbać o nasze bezpieczeństwo. Dlatego też domagamy się zwołania pilnego posiedzenia połączonych Komisji Obrony Narodowej i ds. Służb Specjalnych, by wyjaśnić jak doszło do tej sytuacji i zastanowić się jak zapobiec podobnym w przyszłości –  poinformował Jarosław Rzepa.

– Rzadko zdarza nam się zgadzać ze słowami przedstawicieli PiS, ale w tej sytuacji Michał Dworczyk miał rację: „nieudolność, niekompetencja i głupota” kierownictwa MON została dziś potwierdzona. To dobra ocena 7 lat ich rządów – ocenił Miłosz Motyka.

Według PSL Komisje Obrony Narodowej i ds. Służb Specjalnych powinny jak najszybciej wyjaśnić ujawniony wyciek danych, a także przedstawić konkretne rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa.

[tweet id=”1481965590344572931″ align=”center”]

– Jeżeli rząd bardziej dba o swoją większość w Sejmie niż o bezpieczeństwo Polaków, to traci on mandat społeczny do pełnienia swojej funkcji. Taki mandat stracił dzisiaj pan Mariusz Błaszczak. Podczas specjalnej Komisji oczekujemy wyjaśnień i rozporządzeń dotyczących tego, jak rząd zamierza chronić obywateli przed cyberatakami, wyciekami danych wrażliwych i jak chce uszczelnić procedury, które dzisiaj, niestety, zagrażają bezpieczeństwu obywateli – podsumował rzecznik ludowców.